Genel

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur?

 

Ambulans şoförü alımı için ilgili kurum ve kuruluşlardan güncel duyurular takip edilerek ambulans şoförü olmak için başvuru süreci öğrenilebilir. İnsan hayatına dair önemli bir meslek grubu olan ambulans şoförlüğü için her meslekte olduğu gibi belirli şartlar belirlenmiştir. Hastaların naklinde görev alan ambulans şoförleri, belirli eğitimler alarak insan hayatının kurtulmasını sağlıyor.

Ambulans şoförü görev ve sorumluluklarına bakıldığında birçok meziyete ihtiyaç duyulduğu görülecektir. İlgililerin söz konusu şartları sağlamaları halinde ambulans şoförü olmak için güncel ilanlardan birine başvurusunu yapmaları mümkündür.

Ambulans Şoförü Ne Kadar Maaş Alıyor?

Ambulans şoförü maaşları en düşük 4.250 TL ile 9.000 TL’nin üzerine kadar çıkabilmektedir. Ortalama olarak 5 bin TL seviyesinde görülen ambulans şoförü maaşlarının değişmesinde temel etken hizmet süresi, çalışılan kurum ve mesleki yeteneklerdir. Özel sağlık sektöründe görev alan bir ambulans şoförü ile devlet kurumunda ambulans şoförlüğü yapan kişiler arasında farklı maaş skalası görülecektir.

Ambulans şoförü maaşları birçok farklı unsur dikkate alınarak belirlenmektedir. Ambulans şoförü olarak kariyerini devam ettirmek isteyen kişilerin özellikle bu alanda ihtiyaç duyulacak ileri sürüş teknikleri, acil yardım bilgisi vb. unsurlara göre alacakları maaşların da değişmesi mümkündür.

Ambulans Şoförü Yaş Sınırı Kaç?

Ambulans şoförü yaş sınırı 18’dir. 18 yaşından büyük olmak yeterlidir. Ancak kamu veya özel sağlık kuruluşları tarafından ilgili kadro için yapılacak personel alımlarına ilişkin farklı şartlar belirlenebilir. Adayların bu şartlara göre başvurularını yapmaları gerekmektedir. Ambulans şoförü olmak için aranan şartları sağlayan her aday rahatlıkla değerlendirme sürecine girecektir.

Ambulans şoförü olmak isteyenlerde aranan başlıca şartlar ise kısaca şöyledir:

  • En az lise mezunu olmak.
  • 18 yaşından büyük olmak.
  • Acil tıp teknisyenliği bölümünden mezun olanlara öncelik sunulmaktadır.
  • Lisans ve ön lisans mezunları da başvuruda bulunabilir.
  • En az B sınıfı ehliyete sahip olmak.
  • İlk yardım sertifikası sahip olmak.
  • İleri sürüş teknikleri hakkında eğitim almış olmak.
  • Yapılacak teorik ve pratik sınavlarından başarılı olmak vb.

Sadece yaş sınırı değil, ambulans şoförü olmak için bunlara benzer birçok farklı şartın sağlanması gerekecektir.

Ambulans Şoförü Çalışma Saatleri Neler?

Ambulans şoförü çalışma saatleri en yoğun meslek grupları arasında yer alır. Genelde 12/36, 24/72 gibi farklı çalışma saatlerine rastlanmaktadır. Mesleki statüye göre de çalışma saatleri değişmektedir. İşçi ambulans şoförü ile memur ambulans sürücüsü farklı çalışma saatlerinde görev yapacaktır. Sağlık, güvenlik ve emniyet gibi kritik alanlarda görev yapan kişilerin çalışma saatleri diğer birçok meslek grubuna göre çok daha yoğundur. Bu nedenle mesleki yeterlilik şartları belirlenirken adayların yoğun iş temposuna da dayanabilecek olmaları istenmektedir. Bu tür şartları sağlamayan adayların ambulans şoförü olmak için yapacakları başvurular geçersiz olur veya süreç başarılı şekilde tamamlanamaz. Yoğun iş temposuna ayak uyduracak adayların rahatlıkla başvurularını yapmaları mümkündür.

Ambulans Şoförü Olmak İçin Nereye Başvurulur?

Ambulans şoförü olmak gerekli belgeler ile kamu veya özel sektörde faaliyet gösteren ilgili kurumlara başvuru yapılması gerekmektedir. Kamuda yapılacak ambulans şoförü alımları için Sağlık Bakanlığı tarafından duyurulmuş güncel bir ilanın olması gerekmektedir. Güncel personel alım ilanının yayımlanması halinde başvuru şekline göre değişmekle birlikte elektronik ortam üzerinden veya şahsen başvuru yapılabilmektedir.

Ambulans şoförü sertifikasına sahip ve gerekli diğer tüm şartları sağlayan adaylar, kamu ya da özel sektörde ambulans şoförü olmak için başvurularını ilgili kurumlara yapabilmektedir. Ambulans şoförü alımına ilişkin detaylar kurumlar tarafından yapılacak güncel duyurulara göre belirlenecektir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu