Kimdir

AŞIYI BULAN UĞUR ŞAHİN KİMDİR?

Meşhur bilim adamı Uğur Şahin son zamanlarda baş etmekte olduğumuz Covid-19 salgını ile alakalı büyük bir başarı kaydederek aşı üzerindeki başarılarından dolayı adından çokça bahsettirmeye başladı. Uğur Şahin, eşi Özlem Türeci ile beraber Pfizer isminde bir firma ile ortaklaş olarak yapmakta oldukları emekler neticesinde Covid-19 virüsüne karşı geliştirdikleri aşıda yüzde 90 başarıya yaklaştıklarını duyurdu. Aynı zamanda eşi Özlem Türeci ile birlikte BioNTech şirketinin kurucuları olup tüm dünya tarafınca konuşulan iki isim olmayı başardılar.

Uğur Şahin Kimdir?

Tüm dünyayı tesiri altında bırakan koronavirüs aşısını bularak tüm dünyanın alaka odağı haline gelen bilim adamı Uğur Şahin ‘in kim olduğu ve başarıları gündeme geldi. Uğur Şahin, 19 Eylül 1965 Hatay İskenderun doğumludur. Henüz 4 yaşındayken annesi ile beraber Almanya’da gurbetçi olarak çalışmakta olan babasının yanına taşındılar. Almanya Köln’de geçen çocukluğunun ardından Köln Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1992’ de mezun olduktan derhal sonra 1993 yılında aynı üniversitede yaptığı tümör hücreleri ile ilgili yaptığı faaliyetlerinden dolayı doktorasını başarı ile tamamladı.

Üniversite yılları esnasında eşi olan Özlem Türeci ile tanıştı. İstanbul’dan, Almanya’ya göç eden Türk bir ailenin kızı olan Özlem Türeci hem yaşam arkadaşı hem de iş arkadaşı oldu ve birlikte dünyaca ünlü birçok başarıya imza attılar. Mainz Johannes Gultenberg Tıp Merkezi’nde sorumlu olan Özlem Türeci ile 2002 yılında dünya evine girdiler ve dört yılın peşinden bir kız çocukları oldu. Eşi ile beraber birçok başarının altına imzasını atan  Şahin, dünyanın en zengin insanları sıralamasında 456. Sırada bulunurken en varlıklı Türk unvanına da hala haizdir. Aynı zamanda doğup yetiştiği ve eğitimini tamamladığı Almanya’da da en zengin 100 aile içinde yayınlanan başarı göstermiş bir isimdir.

Almanya'dan Uğur Şahin ve Özlem Türeci'ye büyük ödül - En Son Haberler

Kariyer Hayatı

Başarılı bilim adamı Uğur Şahin henüz üniversite eğitimi devam ederken laboratuvarlarda görev almaya başladı. Eğitimi sırasında kısaca 1990 yıllarında öğrenim aldığı Köln Üniversitesi’nin lösemi laboratuvarında görev almaya başladı. Eğitimini ardından Saarland Üniversitesi’nde hematoloji, onkoloji ve iç hastalıkları kısmında tabip olarak vazife aldı. Kanser ile alakalı birçok mühim çalışmada bulunan  Şahin, kanser tedavisi ile ilgili bir çok teknik ve çalışmaya ait 70’e yakın patent sahibidir. Eşi Özlem Türeci ile birlikte 2001 yılında Ganymed isminde deva şirketini kurdular. Kanser hastalığına karşı birçok çalışmaya imza attılar.

Ganymed ilaç şirketi 2016 yılına kadar etken olarak çalıştı, 2016 senesinde ise Astellas Pharma adlı Japon deva şirketi tarafından 1.4 milyar dolarlık bir fiyat ile satın alındı. Ganymed ilaç firması hala aktif biçimde çalışmaya devam etmiş olduğu 2008 senesinde meşhur yatırımcılar Strüngmann kardeşlerin ortaklığı ve desteği ile BioNTech kuruldu. İlk zamanlarda sadece  Şahin’in vazife aldığı şirkete, 2016 senesinde Ganymed deva şirketinin satılmasının arkasından Özlem Türeci de dahil oldu ve yeniden bir oldukça başarıya çift olarak simlerini yazdırmaya devam ettiler. Günümüzde yaklaşık 1300 mensubu ile hala etken olarak çalışmakta olan firma. Kansere karşı aşı geliştirme işlemlerine devam etmektedir.

Birçok çalışmada adından söz ettiren bilim adamı uğur şahin dünya genelinde ödüllendirilmiştir.

Özellikle kansere karşı çalışmalarına karşın aldığı ödüller şunlardır;

  • Almanya Federal ve Araştırma Bakanlığı tarafından GEO-Bio Ödülü,
  • Almanya Kanser Derneği tarafından Alman Kanser Ödülü,
  • Axel Springer SE tarafından eşi Özlem Türeci ile birlikte Onur Ödülü’ne layık görüldüler. Aynı zamanda son zamanlarda mücadele ettiğimiz koronavirüse karşı yaptıkları çalışmalardan dolayı her yıl başarı sağlayan kişileri kayda geçiren yılın kişisi olarak seçildiler. Londra Finansal Times tarafından yılın kişisi seçilmeleri  şahin ve eşi Özlem Türeci’yi tüm dünyaya tanıtmada büyük etki yarattı.

Uğur Şahin  ve Koronavirüs Aşısı

Tüm dünyada 1.6 milyondan fazla ferdin ölümüne sebep olan Covid-19 salgını ne yazık ki can almaya devam ediyor. Tüm hayatımızın değiştiği bu sıkıntılı süreçte geliştirilen her tıbbi yenilik umut ışığı oluyor. Dünya bilim adamları tarafından yapılan emek harcamalar aşıyı bulma ve doğru tedavi dönemini seyretme mevzusunda ne kadar faydalı olacağı tartışılsa da bilim adamı Uğur Şahin yaptığı çalışmalar ile insanları rahatlatarak herkese bir umut oldu. Virüsün meydana gelmesinin peşinden kanser ilaçları geliştirme çalışmalarına ara veren başarılı çift Covid-19’a karşı tedavi şekilleri ve aşı geliştirmeye başladı.

Ünlü Amerikan deva firması Pfizer ve BioNTech birlikte icra ettikleri emek harcamalar cevabında duyurdukları açıklamada doktor  Şahin ve başarılı ekibi tarafınca SARS-COV-2′ ye karşı çıkarılan ve Pfizer-BioNTech Covd-19 aşısının etki ve başarı oranının yüzde 90 bulunduğunu duyurdu. Tüm dünyaya ümit vere bu ortak emek verme büyük takdir görmüş oldu. Geliştirilen aşının ruhsatının alınması ve tüm dünyaya önce tanıtılması oradan da uygulanması için ABD Birleşik Devletleri’ndeki gerekli makamlara başvuruların yapıldığını ve yapılmaya devam etmekte bulunduğunu bildirdi. Aşı ile alakalı açıklamadan sonrasında La Chaine Info isminde Fransız haber kanalı tarafınca başarı göstermiş çift büyük övgüler aldı.

Uğur Şahin’in Kanser İle İlgili Başarıları

Henüz eğitimi devam ederken kansere karşı geliştirilen birçok çalışmada yer aldı. Kurduğu ilaç firmaları ile kansere yönelik çalışmalara daha fazlaca yöneldi. Büyüdüğü ve eğitim gördüğü ülke olan Almanya tarafınca dünyaca değer bulan ödüllerin sahibi oldu. Üniversite eğitimini tamamladığı Köln Tıp Fakültesi eğitiminin arkasından birçok hastalıkla beraber kanser hastalığı ile ilgili başarı göstermiş çalışmalarda yer alan ve Nobel Ödül sahipleri olan Rolf M. Zinkernagel ve Hangs Hengartner ile beraber farklı çalışmalarda yer alarak başarısına başarı katmaya devam etti. Mainz Üniversitesinden kansere yönelik yaptığı incelemelerden ötürü profesörlük unvanını almaya hak kazandı. Bugün Covid-19′ a karşı yapmış olduğu çalışmalarla ismini bütün dünyaya yeni duyurmaya başlasa da kanser hastalığına dair yapmış olduğu araştırmalar ve çalışmalarla birçok insana ümit ışığı oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu