Genel

Avşar Otu

Avşar Otu Nedir?

Kuzey Anadolu bölgesinde yetişen bu bitki, baharın son aylarında, siyahımtırak, erguvani çiçekler açar. Özelikle orman kenarlarındaki gölgeliklerde yetişir. Kurutulup toz olarak veya kaynatılarak kullanılır. Avşar otu halk arasında çeşitli adlarla bilinmektedir. 

İçerdiği Maddeler: Tanen, bitkisel yağ asitleri, B vitamini, C vitamini, nişasta  

 Özellikleri:  Yağışlı ve rutubetli bölgelere daha kolay uyum sağlamaktadır. Loğu otugiller ailesine mensup olan otsu bir bitki türüdür. Türkiye’nin Kuzeyinde yoğun bir şekilde gözlenmektedir. Dünya genelinde ise Asya bölgesinde en çok yetişmektedir. Boyu 50 cm ile 100 cm arasında değişebilmektedir. Çiçekleri genelde sarıdan yeşile kadar çeşitli renklerde olabilmektedir. Kokulu bir bitki türüdür. 

 Faydaları: İshale iyi gelmektedir .Mide bulantılarına iyi gelir. Mideyi kuvvetlendirir. Kusturucu özelliğe sahiptir. Zehirlenmelerde kullanılır. Saç dökülmesine iyi gelmektedir. Avşar otunun zararlarını en aza indirmek için bir uzman tarafından verilen oranda kullanılmalıdır. İdrar yolu iltihaplanmalarında kullanılmaktadır .Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu