Genel

E – Devlet Adli Sicil Kaydı Sorgulama ve Sildirme

 

E Devlet adli sicil kaydı sorgulama işlemlerinin kısa süre içinde kolayca yapılması mümkündür. Vatandaşların Adalet Bakanlığı bünyesinde de birçok işlemi gerçekleştirebildikleri e – Devlet sayesinde sisteme giriş yaprak adli sicil kaydı sorgulama ve doğrulama işlemlerini gerçekleştirmeleri sağlanmaktadır. Adalet Bakanlığı tarafından sağlanan bir e – Devlet hizmeti olarak E – Devlet adli Sicil Kaydı sorgulama işlemleri ile aynı 24 saat içinde sadece 4 defa belge oluşturma imkanı verilmektedir. Adli sicil kaydının sildirilmesine ilişkin hizmetler ve detaylar ise farklılık göstermektedir.

Adli Sicil Kaydı Nedir?

Adli sicil kaydı kısaca halk arasında sabıka kaydı olarak da anılmaktadır. En basit haliyle vatandaşların işlemiş oldukları ve kayda geçen suçlarını göstermektedir. Kesinleşmiş mahkeme kararı adli sicil olarak işlenirken, kesinleşmemiş mahkeme kararları adli sicil kayıtlarına girmemektedir. Kesinleşen mahkeme kararlarına bağlı olarak vatandalar hakkında verilen ceza ya da güvenlik tedbirlerinin sistemde kayıt altına alınması için bu yöntem kullanılmaktadır. Kişi hakkında hükmedilecek ceza veya tedbirler için mahkeme kararının kesinleşmesinin ardından adli sicil kaydına işlenmektedir.

E – Devlet Adli Sicil Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Adli sicil kaydı sorgulama işlemleri elektronik ortam üzerinden dakikalar içinde tüm vatandaşlar tarafından yapılabilmektedir. Günümüzde gelişen internet ve teknoloji altyapısı sayesinde resmi pek çok kurum ve kuruluşun hizmetleri elektronik ortama taşınmıştır. Bu sayede uzun süre ilgili kurumlarda beklemek zorunda kalmadan işlem yapılabilir hale gelmiş ve kurum üzerindeki yoğunluklarda azaltılmıştır.

Adli sicil kaydı sorgulama işlemleri için vatandaşların şu adımları izlemeleri yeterlidir:

  • ‘’turkiye.gov’’ adresinden e – Devlet sistemine giriş yapılır.
  • Adalet Bakanlığı Adli Sicil Kaydı Sorgulama ekranına giriş yapılır.
  • Onay kutucuğunu işaretledikten sonra ‘’Devam Et’’ butonu ile sonraki sayfaya geçilir.
  • Belge oluşturma adımları izlenerek sorgulama yapılabilir.

Vatandaşların dilediği zaman e – Devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile sisteme erişim sağlayarak E – Devlet adli sicil kaydı sorgulama işlemlerini yapmaları mümkündür. Ücretsiz olarak tüm vatandaşların e – Devlet üzerinden bu ve benzeri birçok resmi belgeye kolayca erişim sağlayabilirsiniz.

E – Devlet Adli Sicil Kaydı Nasıl Silinir?

Adli sicil kaydı sildirme dilekçesi ile başvuru yapılabilmektedir. Ancak adli sicil kaydını silinmesi için belirli şartları oluşması gerekir. Kanunlarda belirlenen kuralara göre hükümlüye ait adli sicil kaydının silinmesi için cezanın infaz edilmesinden sonraki süreçte silinmesi mümkündür. Adli sicil kaydından arşiv kaydına alınmaktadır. Bunun için Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğüne başvurulması gerekmektedir.

Adli sicil kaydının silinmesi için gerekli şartların oluşması halinde normal şartlar halinde dilekçelere bir ay içinde cevap verilmektedir. Vatandaşların e – Devlet üzerinden direkt olarak adli sicil kaydını silmeleri veya talep etmeleri mümkün değildir. Öte yandan adli sicil arşiv kaydı ise yine belirli koşulların sağlanması halinde ilgili kanun kapsamında en erken 5 yıl sonra silinmektedir.

Adli Sicil Kaydı Sildirme E – Devletten Yapılır Mı?

Adli sicil kaydı sildirme e – devlet üzerinden yapılmaz. Adli sicil kaydının silinmesi için öncelikle belirli şartları oluşması gerekmektedir. Zaten bu şartlar oluştuktan sonra otomatik olarak sicil kaydı silinecektir. Ancak bu süreler ve şartlar dışında kalan kişilerin sildirme işlemini yapmaları için Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ne dilekçe vererek işlem yapmaları mümkündür.

Türkiye’de e – Devlet hizmetlerinin yaygın şekilde kullanımı sonrasında E – Devlet adli sicil kaydı sorgulama hizmetleri de birçok kişi için fayda sağlamıştır. Bu sayede kısa süre içinde belge doğrulama ve belge oluşturma işlemleri yapılabilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu