Genel

e – Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

 

E – devlet giriş işlemleri için vatandaşların T.C. kimlik numarası ve e – Devlet şifrelerini giriş ekranı üzerinde yer alan kutucuklara girmeleri gerekmektedir. Türkiye genelinde tüm PTT işyerlerinden ya da yetkili acentelerinden vatandaşların e – Devlet şifresi almaları mümkündür. Yurt dışında ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Dışişleri Bakanlığına bağlı elçilik veya konsolosluklardan şifrelerini temin etmeleri mümkündür.

Ayrıca mobil imza, elektronik imza, T.C. yeni kimlik kartı veya internet bankacılığı kullanan kişilerin de e – Devlet Kapısına bunlardan biri ile giriş yaptıktan sonra şifre oluşturmaları mümkündür. e – Devlet şifresi alma işlemleri için PTT’den işlem yapılabilir.

PTT’ye Gitmeden E – Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

e – Devlet Kapısı üzerinden vatandaşlık işlemleri yapmak ve bilgileri görüntülemek için şifre alınması gerekmektedir. Ancak mobil imza veya elektronik imza kullanarak, internet bankacılığı kullanan kişilerin de e – Devlet şifrelerini oluşturmaları mümkündür. İnternet bankacılığı olan vatandaşlar, sağ üst köşede ‘’Giriş Yap’’ butonuna tıkladıktan sonra karşısına çıkacak ekranda ‘’İnternet Bankacılığı’’ seçeneğini kullanarak işlem yapabilmeleri sağlanmaktadır.

Vatandaşların ayrıca birçok farklı yöntem ile e – Devlet şifrelerini oluşturmaları da mümkündür.

  • e – Devlet Şifrei
  • Mobil İmza
  • e – İmza
  • C. Kimlik Kartı
  • İnternet Bankacılığı

e – Devlet üzerinden birçok işlem gerçekleştirmek için sisteme farklı araçlar kullanarak erişim sağlayabilir ve kısa sürede dilediğiniz hizmetten ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.

18 Yaşından Küçüklere e – Devlet Şifresi Verilir Mi?

e – Devlet şifresi alma yaşı 15 olarak belirlenmiştir. 15 yaşını doldurmamış Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarına şifre teslimi yapılamamaktadır. Bu nedenle e – Devlet şifresi alma yaşının doldurulması ile işlem yapılması mümkün olacaktır. e – Devlet’e şifre ile ilk defa giriş yapan kullanıcıların güvenlik nedeniyle otomatik olarak şifre değiştirme sayfasından işlem yapmaları istenecektir. Kayıt sonrasında şifre değişikliği yapabilir veya PTT’den yeniden şifre alabilirler.

Vatandaşların e – Devlet şifresi alma işlemlerini yapabilmeleri için şu kapsamda yer almaları gerekmektedir:

  • 15 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Mavi Kart sahipleri,
  • Türkiye Cumhuriyeti yetkili makamlarınca verilmiş yabancı kimlik numarasına sahip yabancılar şifre alabilmektedir.

Şifre almak için yukarıda belirlenen şartların sağlanması gerekmektedir. Bu kapsamda yer almayan vatandaşların şifre almaları mümkün değildir.

E – Devlet Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

e – Devlet şifremi unuttum diyenler için alternatif birçok şifre yenileme adımı mevcuttur. Eğer güncel ve sisteme kayıtlı cep telefonu numarası varsa cep telefonu doğrulaması ile e – Devlet şifresini PTT’ye gitmek zorunda kalmadan yenileyebilirsiniz. Doğrulma sonrasında yeni şifre kısa süre içinde oluşturulabilir.

Şifresini unutanlar ayrıca mobil imza veya elektronik imza kullanıyorlarsa yine bunlardan birini kullanarak sisteme giriş yapabilmektedir. Giriş ekranı üzerinden ‘’Şifremi Unuttum’’ seçeneğini de kullanarak vatandaşların yeni şifre edinmek için tüm adımları kolayca takip etmeleri mümkündür.

İnternet Üzerinden E – Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Online e – Devlet şifresi alma işlemleri için şifresini unutan vatandaşların şifre sıfırlama talebinde bulunması gerekecektir. Şifrelerini hatırlamayan kullanıcılar internet üzerinden e – Devlet şifresi alabilmektedir. Vatandaşların kimlik doğrulama adımlarını işledikten sonra iletişim bilisi ve güvenlik kodu işlemlerinin ardından yeniden şifre oluşturma seçeneğini kullanması mümkündür.

Ayrıca internet üzerinden e – Devlet şifresi almak isteyenlerin mevcut internet bankacılığı ile e – Devlet girişi yaparak şifre alma adımlarının başlatması mümkündür. Kullanıma açıldığı ilk günden itibaren kamu kurum ve kuruluşları üzerinde birçok yükü alan ve vatandaşların sıra beklemeden işlem yapmasını sağlayan e – Devlet, e – Devlet şifresi alma işlemleri sonrasında ücretsiz olarak kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu