Genel

Engelli Raporu ile Araç Alımı ve Şartları Nelerdir?

 

Engelli raporu ile araba almak için gerekli birçok farklı şartın sağlanması gerekmektedir. Engelli bireylerin hayata katılımlarını desteklemek için araç alımlarında da farklı destekler sunulmaktadır. Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyeti kapsamında engelli sürücülerin ara alımlarında da avantajlar elde etmeleri sağlanmaktadır. Ciddi bir indirim oranı ile araç sahibi olmak isteyen engellilere destek sunulmaktadır. Ancak engelli raporu ile araç alımı ve şartları arasında en temel faktör kişinin sahip olduğu engel oranıdır. Engellilik yüzdesinde göre bireylerin bu muafiyetlerden ve desteklerden yararlanması sağlanacaktır.

Engelli Araç Alma Şartları Nelerdir?

Engelli araç alma şartları kişinin sahip olduğu engel oranına göre değişecektir. Öte yandan engellilere özel ehliyet sınıfı olan H sınıfı ehliyetin de alınması gerekmektedir. Engelli vatandaşların araç almaları için şu şartların sağlanması gerekir:

 • %40 – %90 engellilik oranına göre belirlene şartların taşınması.
 • H sınıfı ehliyete sahip olunması.

Bu iki temel şart engellilerin veya engelli olan kişilerin yakınları tarafından ÖTV muafiyetli olarak araç satın alınmasını sağlayacaktır. Kişinin eğer araba kullanamayacağına dair bir rapor alması durumunda 1. dereceden yakınlarının da yararlanması sağlanmaktadır.

%40 Engelli Raporu ile ÖTV İndirim Oranı ve Şartları

Yüzde 40 özürlü raporu ile araba alabilir miyim sorusu birçok engelli vatandaş tarafından merak edilmektedir. Türkiye’de ilgili mevzuat ve yönetmelikler kapsamında %40 engelli raporu ile ÖTV indiriminden farklı şekilde vatandaşların yararlanması sağlanmaktadır. Bu kapsamda engel oranı %40 ile %89 arasında engeli olanlar ÖTV indirimini %26,3 oranında alabilmektedir. KDV ödemesi ise %15,24 oranında uygulanmaktadır. Engelli raporu ile araç alımı ve şartları için %40 ve üzeri engeli olanlar için şu şartlar belirlenmiştir:

 • En az %40 ve üzerinde bir engelinin bulunması.
 • Aracı alacak kişinin 18 yaşından büyük olması.
 • Tam teşekkülü hastaneden %40 – 89 arasında engel oranına sahip olduğunu gösteren rapor ile ‘’Sürücü Belgesi Alabilir’’ ibaresine sahip olması.
 • Raporda engel nedeniyle tertibatlı araç kullanacaksa bu durumun belirtilmesi.

%90 Engelli Raporu ile ÖTV İndirim Oranı ve Şartları

90 engelli araç ruhsatı kimin üstüne sorusu zaman zaman gündemde gelmektedir. %90 oranında engele sahip kişiler ÖTV’den tamamen muaf tutularak araç alabilmektedir. Eğer ağır engeli olan kişi için araç alımı söz konusu olmuşsa kişinin 18 yaşından büyük olması şartı aranmamaktadır. Bireyin birinci derecen yakınları da aracı aynı şekilde satın alabilir. %90 engelli raporu ile araç satın almak için şu şartlar aranmaktadır:

 • Tam teşekkülü hastaneden %90 ve üzerinde engel oranına sahip olduğunu gösteren rapor ile ‘’ÖTV istisnalı araç kullanabilir’’ ibaresine sahip olması. Eğer sürücü ehliyeti alabilir ibaresine yer verilmemişse yakınlık derecesine bakılmadan aracı kullanacak kişi herkes olabilir.
 • Ağır engeli olan bireyler için araç alınması için 18 yaş şartına bakılmaz ve aile yakını tarafından alınabilir.

Engelli Raporu ile Araç Alımı İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Engelli araç alımı için gerekli evraklar arasında başta kişiye ait engel derecesini gösteren sağlık raporu yer almaktadır. Bu kişiler için engelli araç alma sürecinde engelli raporunun alınmasında da bazı belgeler istenecektir. Engelli araç alımı için gereken belgeler arasında şunlar yer alır:

 • Engelli kişiye ait engel raporu.
 • ÖTV ödeme belgesi.
 • Engelli sürücü belgesi.

Engelli bireylerin araç kullanmak için H sınıfı ehliyete sahip olması gerekmektedir. Engelli raporu ile araç alımı ve şartları sağlanarak vatandaşların ÖTV muafiyetli araçları satın almaları mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu