Genel

HGS Sorgulama ve HGS İptali Nasıl Yapılır?

 

HGS müşteri hizmetleri veya internet üzerinden artık kolayca HGS sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. Hızlı Geçiş Sistemi (HGS), ücretli yollarda aracıyla seyahat eden kişilerin yol ücretlerin kolay bir şekilde ödemeleri için geliştirilmiş bir sistemdir. Sürekli olarak bu yolları kullanan kişiler ise düzenli olarak HGS sorgulama işlemlerini yaparak ekstra ceza maliyetleri ile karşılaşmadan itiraz edebilir veya borçlarını ödeyebilirler. HGS sorgulama ve HGS iptali için dijital kanallar üzerinden işlem yapılması da mümkün hale gelmiştir.

HGS Nedir, HGS Nasıl Alınır?

HGS başvuru işlemleri araç sahibi kişilerce birçok farklı platform üzerinden yapılabilmektedir. Hızlı Geçiş Sistemi (HGS), otoyol ve köprü gibi geçişlerde ücret ödemelerinin pasif RFID teknolojisi kullanılarak yapıldığı sistemdir. 17 Eylül 2012 tarihinden itibaren kullanılmaya başlayan sistem birçok yönden sürücülere avantaj sağlamaktadır. Düzenli olarak borç sorgulaması yapılarak olası cezaların ve ekstra ücretlerin önüne geçilmesi mümkündür.

HGS almak için araç sahiplerinin en yakın PTT şubelerine giderek, araç ruhsatı ve kimlik fotokopisi ile kolayca işlem gerçekleştirmeleri mümkündür. Ayrıca HGS başvurusu için anlaşmalı tüm bankalar üzerinden vatandaşlar yine HGS işlemlerinin gerçekleştirmeleri mümkündür. Ayrıca karayolu giriş ve çıkışlarında da HGS satış noktaları üzerinden sürücülerin köprü veya otoyol geçişleri öncesinde HGS almaları mümkündür.

HGS Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT HGS bakiye sorgulama işlemleri gelişen teknolojik altyapı sayesinde kolayca internet üzerinden yapılabilmektedir. İnternet bankacılığı kullanılarak da ödeme işlemlerini ve sorgulamaların yapılması mümkündür. Sürücülerin HGS sorgulama işlemlerini yollarla öğrenmeleri mümkündür:

  • PTT resmi web sayfası,
  • e – Devlet,
  • HGS mobil uygulaması,
  • HGS anlaşmalı banka uygulaması veya müşteri hizmetleri, 0 850 460 60 60 HGS çağrı merkezi.

HGS sahibi kişilerin günümüzde en çok tercih ettikleri sorgulama araçları arasında PTT web sitesi ilk sırada yer almaktadır. PTT HGS sorgulama ekranına erişim sağladıktan sonra basit birkaç adımı tamamlayarak sorgulama yapabilirsiniz. Geçiş ihlali sorgulama işlemleri için araç plaka kodunu girerek ilgili seçenek üzerinden sorgulama da yapılabilmektedir.

HGS İptali Nasıl Yapılır?

HGS iptali için yine sürücülerin PTT’ye başvuru yapmaları mümkündür. Geçmiş yıllarda iptal işlemleri için PTT şubelerine gidilmesi gerekiyordu. Ancak şu anda internet üzerinden işlem yapılabilmektedir. T.C. kimlik numaranız ve e – Devlet şifreniz ile e – Devlet’e giriş yaptıktan sonra PTT Genel Müdürlüğü HGS İptal Başvurusu (Gerçek Kişi) ekranı üzerinden vatandaşların dakikalar için iptal işlemlerini başlatmaları da mümkündür. e – Devlet sayesinde birçok işlemde olduğu gibi HGS sorgulama ve HGS iptali işlemlerinin de kolayca yapılması sağlanmaktadır. HGS işlemlerinizi güvenli bir şekilde e – Devlet üzerinden yaparak iptal sürecini de zahmetsiz şekilde tamamlayabilirsiniz.

HGS Araç ve Plaka Değişikliği Nasıl Yapılır?

PTT’ye gitmeden HGS plaka değişikliği yapılması mümkündür. Araç veya plaka değişim işlemlerinde kişilerin mutlaka kendi adına ve eski aracına kayıtlı HGS işlemlerini iptal etmesi gerekmektedir. Günümüzde birçok mağduriyet bu iptal işlemlerinin yapılmamasından kaynaklamaktadır. HGS aboneliği araç satışı veya alımında devredilen bir uygulama olmadığı için mutlaka bu işlemler sonrasında hemen iptal edilmelidir.

HGS Nasıl Yüklenir?

PTT HGS bakiye yükleme işlemleri için e – Devlet üzerinden ‘’HGS Bakiye Yükleme’’ sayfasına erişim sağlamak ve yükleme işlemi adımlarını takip etmek yeterlidir. Bakiye yükleme işlemleri aynı zamanda anlaşmalı bankaların internet bankacılığı üzerinden de yapılabilmektedir. HGS sorgulama ve HGS iptali için vatandaşların PTT’ye veya şubelere gitmek zorunda kalmadan online olarak işlem gerçekleştirmeleri de mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu