Genel

İŞKUR Profil Oluşturma Nasıl Yapılır?

 

e – şube İŞKUR üzerinden işveren ve iş arayanların profil oluşturarak işçi veya iş bulmaları mümkündür. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) üzerinden kamu kurumlarından özel sektöre, belediyelerden yerel işletmelere kadar birçok alanda hemen hemen her meslek grubunda personel alımı gerçekleştirilmektedir. Türkiye’de iş arayan vatandaşların istihdamını kolaylaştırmak için Türkiye genelinde sayısız ilanı paylaşan ve işverenler ile iş arayanları birleştiren platformdan yararlanmak için kayıt işlemlerinin yapılması yeterlidir.

İŞKUR profil oluşturma işlemleri için ilk olarak İŞKUR E – ŞUBE (esube.iskur.gov) adresine erişim sağlanması gerekir. Ardından üyelik sözleşmesini onaylayarak İŞKUR profil oluşturma adımlarına geçilebilir. Kayıt sırasında T.C. kimlik numarası, ad – soyad, baba adı, doğum tarihi vb. temel kimlik ve iletişim bilgileri talep edilmektedir.

İŞKUR İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

İŞKUR iş ilanları Türkiye genelinde istihdamın artırılmasına yönelik İŞKUR kaydı olan kamu ve özel kuruluşlar tarafından düzenli olarak yayımlanmaktadır. Gelişen teknoloji ve internet altyapısı sayesinde Türkiye İş Kurumu ofislerine gitmek zorunda kalmadan internet üzerinden vatandaşların kayıt işlemlerini yapmaları mümkündür. Kamu ve özel iş ilanlarını takip ederek vatandaşlar rahatlıkla başvurularını kayıt sonrasında yapabilmektedir.

İŞKUR iş ilanlarına başvuru yapmak isteyen adayların iş arama ekranına geldikten sonra; meslek, il, kurum tipi vb. filtreleme seçeneklerini kullanarak güncel iş ilanlarını görüntülemesi ve internet üzerinden başvurularını iletmeleri mümkündür. Bazı ilanlar için başvuru yöntemleri değişebilir. Bu nedenle ilan metninde yer alan şartları incelemeniz gerekecektir.

İŞKUR Kayıt Yenileme Nasıl Yapılır?

İŞKUR kayıt yenileme işlemleri iş arayanların özellikle güncel ve kendilerine en uygun iş ilanlarını görmeleri için son derece önemlidir. Profilin güncel tutulması ve iş ilanlarına kolayca başvuru yapılabilmesi için kayıt yenileme adımlarının izlenmesi gerekebilir.

İŞKUR kayıt yenileme işlemleri için şu adımlar takip edilebilir:

  • ‘’iskur.gov’’ adresine giriş yapılır.
  • İŞKUR kayıt olma alanına tıklayın.
  • Sayfanın üst bölünde yer alan doğrulama kodunu girin.
  • Kimlik bilgilerinizi ilgili kutucuklara eksiksiz ve doğru şekilde girin.
  • Bilgilerinizi güncelleyerek kaydı tamamlayın.

Basit birkaç adımda mevcut İŞKUR hesabınıza girerek kayıt yenileme işlemlerinin yapılması mümkündür. İŞKUR profil oluşturma işlemleri sırasında hatalı girilen veya değişen bilgiler bu yöntem ile değiştirilebilir.

İŞKUR İşveren Profili Nasıl Oluşturulur?

İŞKUR işveren kayıt işlemleri için anasayfa üzerinde yer alan ‘İşveren’’ için üye ol seçeneği ile tıpkı iş arayan kaydından olduğu gibi benzer adımlar izlenerek kayıt işlemlerinin tamamlanması mümkündür. Kimlik bilgileri ve işyerine ait temel bilgilerin girilmesinin ardından işverenlerin de kaydını basit birkaç adımda elektronik ortam üzerinden tamamlaması mümkündür.

İşverenler açısından da oldukça önemli bir hizmet sağlayan İŞKUR, özellikle aranan nitelikte personellere hızlı bir şekilde ulaşmak isteyen işletme sahipleri için başarılı bir hizmet sağlamaktadır. Hem işçi hem de işverenlerin bir araya daha kolay bir şekilde gelmesini sağlayan sistem ile istihdam sorunun azaltılması hedefleniyor.

İŞKUR İş Arayan Kayıt Belgesi Nasıl Oluşturulur?

İŞKUR kayıt belgesi almak için İŞKUR profiline sahip olmak gerekmektedir. Kayıt işlemlerinin tamamlanmasının ardından İŞKUR şubelerine bizzat başvuru yapılarak belgenin alınması sağlanmaktadır. Şubelere gidemeyen vatandaşlar ise yine elektronik ortam üzerinden kayıt belgesi için başvurularını iletebilmektedir.

İş arayan belgesi alındıktan sonra İŞKUR tarafından iş arayan kişiye uygun iş ilanları duyuruldukça SMS veya diğer bildirim yöntemleri ile vatandaşlara bildirilmektedir. Milyonlarca kayıtlı işveren ve işçinin buluştuğu İŞKUR sistemi sayesinde vatandaşların daha rahat iş bulması ve işverenlerin de daha kolay işçi bulması sağlanmaktadır. İŞKUR profil oluşturma adımları sonrasında başvuru yapılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu