Genel

Kaza Yaptığımda Ne Yapmam Gerekiyor? Kaza Sonrası İşlemler

 

Trafik kazası sonrası araç tamiri öncesinde sıcağı sıcağına bazı işlemlerin yapılması hem kazazede hem de kazayı yapan kişi açısından önemlidir. Sürücülerin bu konuda yeterli bilgi sahibi olmaması ise bazı sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Başta hayati tehlike ve yaralanmalara karşı kaza sonrasında işlem yapılması oldukça kritiktir. Kaza sonrası işlemler kazanın niteliğine göre değişecektir.

Trafik Kazası Sonrası Yapılacak İşlemler Nelerdir?

Kazadan sonra tutanak süresi başta olmak üzere birçok unsurun dikkate alınması gerekmektedir. Trafik kazalarını iki farklı başlıkta değerlendirmek mümkündür. Maddi ve bedensel hasarlı olarak değerlendirilen kazaların her biri için farklı öncelik sırası olacağı için mutlaka buna uygun adımların izlenmesi gerekmektedir.

Trafik kazalarında eğer en ufak bir bedensel hasar bile olmuşsa ilk müdahalenin yapılarak ambulans çağrılması gerekir. Eğer herhangi bir bedensel hasar yoksa kazanın fotoğrafı çekilerek tutanak sürecine geçilmesi mümkündür. Kazada kusurlu tarafın tespiti için olay yerinde herhangi bir değişiklik yapılmadan fotoğraf çekmek ve tutanak hazırlamak önemlidir.

Kaza Tespit Tutanağı Nedir?

Kaza tespit tutanağı ile kaza sonrasında yasal işlemler başlatılabilmektedir. Trafik kazalarına dair tüm detayların tespit edilmesini sağlayacak resmi belge olarak düzenlenmesi elzemdir. Kazaya karışan her iki araç sürücüsü tarafından bu belge doldurulmaktadır. Diğer belgeler ile kaza tespit tutanağının sigorta şirketlerine gönderilmesi gerekmektedir. Ayrıca birçok basit kazada şayet kamu hasarı, bedensel yaralanma vs. bir durum yoksa emniyet güçlerine ihtiyaç duyulmadan da hazırlanması mümkündür.

Kaza Tespit Tutanağı Hangi Kazalarda Tutulur?

Kazadan sonra kasko işlemleri dahil birçok önemli işlemin yapılması için kaza tespit tutanağının hazırlanması son derece önemlidir. Kaza sonrasında ortaya çıkacak sorunların büyük oranda önceden tespiti ve yasal sürecin kolaylaştırılması için tüm kazalarda tutulabilir. Emniyet güçlerine haber vermeden kazanın sonuçlarının çözüme kavuşturulması için doğru ve eksiksiz bir şekilde tutanak hazırlanmalıdır.

Sürücülerin kaza sonrası işlemler arasında en fazla dikkat etmesi gereken unsur bu tespit tutanağının hazırlanması olacaktır. Şu durumlarda tutanak hazırlanabilir:

  • En az bir araçta maddi hasar oluşması.
  • Bedensel yaralanma veya ölüm yaşanmaması.
  • Tarafların uzlaşı içinde tutanağı hazırlayacak durumda olması.
  • Kazaya karışan araçların sigortalarının olması.
  • Kamu mallarına zarar gelmemiş olması vb.

Emniyet güçlerine haber vermeden ufak maddi hasarların oluştuğu trafik kazalarında tutanak hazırlanarak diğer kaza sonrası işlemlere geçilebilir. Ayrıca sürücülerin akıl sağlığının yerinde olması, 18 yaşından büyük olmaları, ehliyetlerinin olması ve alkol, uyuşturucu gibi maddelerin etkisinde olmamaları da önemlidir.

Kaza Tespit Tutanağı Doldurulduktan Sonra Hangi İşlemler Yapılır?

Maddi hasarlı trafik kazasında yapılması gerekenler arasında kaza tespit tutanağının tutulması ilk sırada gelecektir. Kaza tespit tutanağının hazırlanmasını gerektiren durumların ortaya çıkması halinde tutanak hazırlandıktan sonra diğer adımlara geçilmelidir. Sonraki aşamalarda şunlar yapılabilir:

  • Kaza mahalli değiştirilmeden önce kazanın fotoğrafının çekilmesi.
  • Karşı tarafın ehliyet, ruhsat vs. bilgilerinin alınması.
  • Sigorta şirketi ile görüşerek kazayı bildirmek.
  • Kaza tespit tutanağı ve diğer belgeleri 5 iş gününde sigorta şirketine teslim etmek.
  • Trafik ve kasko sigortası için gerekli belgeler hazırlanarak işlem yapılır.

Hangi Trafik Kazalarında Polis Çağırmak Gerekir?

Kazadan sonra tutanak süresi içinde işlem yapılması önemlidir. Eğer ciddi bir hasar ve yaralanma söz bulunmuyorsa veya kamu malına bir zarar yoksa taraflar uzlaşarak polis çağırmayabilirler. Öte yandan sürücüler arasında kazaya ilişkin bir anlaşmazlık olması durumunda emniyet birimlerinin aranması gerekecektir. Kaza sonrası işlemler yapılırken, polis bölgesi olmayan noktalarda jandarma birimlerine haber verilmesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu