Genel

MEB AOL Açık Öğretim Lisesi Öğrenci Girişi

 

MEB giriş adresini kullanarak Açık Öğretim Lisesi öğrenci giriş ekranına ulaşmanız ve sisteme giriş yapmanız mümkündür. Milli Eğitim Bakanlığı Açık Öğretim Lisesi (AÖL) tarafından her yıl düzenlenen sınavlara ilişkin sonuçlar, dersler ve tarihler başta olmak üzere öğrencilerin birçok konuda bilgi sahibi olmak için öğrenci girişi yapmaları yeterli olmaktadır. Orta öğrenimini farklı nedenlere bağlı olarak tamamlayamayan vatandaşların lise eğitimini açıktan tamamlanmasını sağlayan sistem günümüzde birçok kişi tarafından düzenlenmektedir.

AÖL kapsamında 1. ve 2. dönem olmak üzere çeşitli sınavlar yapılmaktadır. Sınavları başarılı bir şekilde tamamlayanlar MEB AOL Açık Öğretim Lisesi öğrenci girişi ekranını kullanarak sitem üzerinden güncel bilgileri ve sonuçları kontrol edebilmektedir.

MEB Açık Öğretim Lisesi (AÖL) Nedir?

MEB Açık Lise ile ortaöğretim sürecini tamamlayamayan vatandaşlara lise mezunu omla şansı tanınmaktadır. Açık Öğretim Lisesi kredili sistem üzerinden işleyen bir eğitim modeli izlemektedir. Sınıf geçme veya kalma gibi durumlar bu sistem ile yaşanmamaktadır. Yükseköğretim sisteminde olduğu gibi ders geçme sistemi uygulanmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Açık Öğretim Lisesi kapsamında yer ve zaman sınırlaması da sunulmamaktadır. Uzaktan eğitim modeli ile lise bitirmek isteyen kişilerin rahatlıkla sınavlara katılarak ilgili derslerden başarılı olmaları halinde lise diplomasını almaya hak kazanmaları mümkündür.

Açık Öğretim Lisesine Başvuru İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Açık lise online sınav giriş veya diğer işlemler için öncelikle öğrencilerin kayıt işlemlerini yapmaları gerekmektedir. Vatandaşların basit birkaç adımı izleyerek açık lise kayıtlarını yaptırmaları mümkündür. Ancak e – Okulda kaydı olan öğrencilerden, e- okulda kaydı olmayan öğrenciler için farklı belgeler talep edilmektedir. İlköğretimi tamamlayan ve ortaöğretim ara sınıflarından ayrılanlar şu belgeler ile başvuru yapabilir:

  • Açık Öğretim Lisesi kaydı yapılasına dair dilekçe,
  • Son 6 ay içinde çekilmiş biometrik fotoğraf,
  • C. kimlik numarasını gösteren belge.

İlgili merkezler üzerinden Açık Öğretim Lisesi başvurularını yaparak vatandaşların ortaöğretim eğitimlerini tamamlaması ve sınavlardan başarılı bir şekilde geçmeleri halinde diplomalarını almaları mümkündür.

Açık Öğretim Lisesine Nasıl Kayıt Yaptırılır?

AÖL kayıt işlemleri Türkiye genelinde tüm Halk Eğitimi ve Mesleki Eğitim Merkezlerince yapılmaktadır. Yeni kayıt işlemleri için talep edilen belgeleri eksiksiz ve doğru şekilde teslim eden vatandaşların kayıtlarını yaptırmaları mümkündür. Kaydı yapılan öğrencilerin ilgili dönemde düzenlenecek sınavlara katılmaları sağlanmaktadır. Öğrencilik işlemleri ile ilgili tüm unsurların öğrenci giriş ekranı üzerinden görüntülenmesi mümkündür.

Bankaya yeni kayıt ücretinin ödenmesi, irtibat bürolarından istenen evrak ile başvuru talebinin oluşturulması, ders seçimlerinin yapılması Açık Öğretim Lisesi kaydının tamamlanması için izlenmesi gereken adımlardır. MEB AOL Açık Öğretim Lisesi öğrenci girişi sayfasına ise kolayca giriş yaparak öğrencilik bilgileri ve dersler hakkında detaylı bilgi elde edilebilir.

Açık Lise Öğrenci Girişi Nasıl Yapılır?

T.C. kimlik no ile açık lise öğrenci girişi kolayca yapılabilmektedir. İlgili ekran üzerinde yer alan kutucukları doldurarak sisteme erişim sağlamanız mümkündür. Güvenlik Kodu, T.C. Kimlik Numarası veya Öğrenci Numarası ve Şifre alanlarını doldurduktan sonra giriş butonu ile ilgili ekrana yönlendirilirsiniz.

Ayrıca öğrencilerin e – Devlet üzerinden de sisteme girmeleri mümkündür. Dönem bilgilerini görebilir, takvimden haberdar olabilir, AÖL sınav giriş yeri ve AÖL sonuçlarını görüntüleyebilir, ders ve kredi bilgilerini görüntüleyebilirsiniz. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde lise eğitimini tamamlamak isteyenler için sağlanan eğitim faaliyeti kapsamında, MEB AOL Açık Öğretim Lisesi öğrenci girişi sayfasından öğrencilerin birçok işlemi gerçekleştirmeleri ve elektronik ortam üzerinden işlem yapmaları sağlanmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu