Nedir

Müsilaj Nedir?

Müsilaj nedir? sorusu son zamanlar da ülkede en çok merak edilen konu olmuştur. Diğer adıyla da Deniz salyası olarak bilinen müsilaj, Marmara denizi adeta kullanılmaz hale getirdi, gerek deniz canlılarının yaşam alanı gerek balıkçıların faaliyetleri ve en önemlisi çevre kirliliği bakımından can sıkan müsilaj nedir? neden olur ve çözüm yollarını içeriğimiz de inceleyeceğiz.

Müsilaj neden olur?

Deniz salyası 'müsilaj' nedir, neden olur? İşte çevreye ve insana zararları

Bilimsel olarak müsilaj fitoplankton olarak isimlendirilen mikroskobik ölçekler de olan algin aşırı şekilde gelişmesi durum da ortaya çıkan bir durumdur. İnsanlar bu olaya ilk kez 1729 yılında Adriyatik Denizinde şahitlik ederler.

Müsilaj aslında her zaman olan doğal bir durumdur fakat her şeyde olduğu gibi zararlı hale gelmesi için ortaya çıkabilmesi ve Deniz salyası olarak bilinen haline gelmesi için gerekli dış etkenler vardır.

Üç ana etken şu şekildedir;

  • Denizde ki Azot ve fosfor seviyesinin artması, deniz canlıları da zarar vermeyecek derecede Azot ve fosfor üretirler fakat, Marmara Denizinde deniz de bulunan atıklar bu seviyeyi fazlasıyla artırmaktadır.
  • Küresel ısınma ve bölgesel faktörlerden kaynaklı olarak, Marmara Denizinin su sıcaklığının normalden  2 – 3 derece artması
  • Üçüncü ve son etken olarak İklim şartlarından dolayı Marmara Denizinde yaşanan durgunluktan kaynaklı olarak gerekli devir daim işleminin oluşmaması Müsilaj neden olur soruna verilecek cevaplardır.

Müsilajın doğaya verdiği zararlar nelerdir?

Müsilaj etkisi: Marmara'da deniz çayırı yok olma tehlikesi altında - Dünya  Gazetesi

Müsilajın doğaya verdiği zarar en çokta Deniz canlılarını etkilemektedir, şöyle düşünelim yapışkan bir madde gibi yapısı olan müsilaj Denizde yaşamakta olan balık yumurtaları, küçük balıklar, istiridye mercan, ve pina gibi canlıların üzerlerine yapışarak oksijen alımlarını zorlaştırıp bazı durumlarda tamamen oksijensiz kalıp ölmelerine sebep olur.

Bu durumu özetlemek gerekirse;

Bir oda içerisin de bir den fazla arkadaş grubunun günlerce zaman geçirdiğini düşünün kapı ve pencereler kapalı durumda bir zaman sonra ortamda bulunan oksijen seviyesi zamanla azalıp içeride ki insanların boğulmasına sebep olacaktır ayrıca deniz canlıları için suyun yüzeyini kaplayan müsilajdan dolayı güneş ışıklarının denizin alt katmanlarına ulaşamaması sonucunda doğal dengenin nasıl bozulacağını söylemeye gerek yok.

Müsilajın insana verdiği zararlar nelerdir?

Deniz salyası bitti mi? Müsilajın hepsi toplandı mı?

Müsilaj yapısı gereği yapışkan bir kıvamda olduğu için belli ölçekte ki deniz araçlarının ulaşım sağlamasını ölçekte kısıtlayacaktır, yapısı gereği deniz pervaneleri ısınmaları sonucun da deniz suyunun da etkisiyle soğuma işlemi gerçekleştirir fakat müsilaj olan bir suda temas etmesi haline deniz araçlarının motorlarını kullanılmaz hale getirecektir.

Diğer bir etken ise direkt olarak Müsilajın insana verdiği zarar olarak ele alabiliriz yukarıda da bahsetmiş olduğumuz üzere müsilajdan kaynaklı olarak bütün deniz canlıları oksijensiz kalarak ölmüş olacaktır ve bunun sonucunda ölmüş balığı avlamış olsak bile tüketimin de kesinlikle zehirlenmiş olacağız.

Son olarak hem Ülke ve İnsana aynı anda zarar verdiği ortak bir etken kesinlikle Turizme olan etkisi olacaktır özellikle Ülke ekonomisinin zor zamanlardan geçtiği bu dönem de döviz kurlarının hızla yükselerek yaşamı ve alım gücünü düşürmesi ve bir nebze de olsa Ülkeye döviz sokabileceğimiz bu Turizm kaynağından mahrum kalabiliriz hiç bir turist denizi müsilaj kaplı bir ülkeye seyahat etmez ve son olarak müsilaj nasıl temizlenir ve neler yapılmalı konusuna değineceğiz.

Müsilaj sorunu nasıl çözülür?

En önemli adım olarak Doğa ya daha saygılı bir toplum yetişmeliyiz ve denizlerimizin bizim çöplüğümüz olmadığının farkına varmalıyız ve yılda denize atılan tonlarca atıktan bu sayede kurtulmuş olacağız ek olarak ve en önemli etkenlerden bir tanesi fabrikaların deniz dökmüş olduğu atıklar devletimiz de bu konuda ki denetimi ve cezaları arttırdığı zaman toplum olarak üzerimize düşeni yapmış oluruz.

Bu konuda geçte olsa ilk adımını atan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Marmara Denizine akıtılan atık su tesislerinin biyolojik arıtma tesislerine dönüştürüleceğini söyledi ve bu girişimin sonun da sevindirici bir tahmin olarak denizlerimizin 5 yıl içerisinde müsilajdan kurtulacağı düşünülmekte.

İçeriğimizi okudunuz için teşekkürler diğer içeriklerimizi okumak için Ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu