Genel

ÖSYM Giriş Şifremi Unuttum! Nasıl Alabilirim?

 

ÖSYM AİS şifresini unutanlar şifre yenileme adımlarını takip ederek yeni şifre oluşturabilir veya e – Devlet şifresini kullanarak sisteme erişim sağladıktan sonra şifre bilgilerini ve kişisel bilgilerini güncelleyebilirler. Türkiye’de merkezi birçok sınavın düzenlenmesinde aktif rol oynayan ÖSYM, sınav başvuruları, başvuru formu ve tercih gibi birçok işlemin Aday İşlemleri Sistemi (AİS) üzerinden gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Bu nedenle şifrelerini unutan adayların mutlaka yeni şifre almaları gerekecektir.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Aday İşlemleri Sistemi (AİS) giriş şifresini unutan adaylar, ‘’şifremi unuttum’’ yazısına ilgili ekran üzerinden tıklayarak şifre yenileme adımlarını takip edebilirler. ÖSYM giriş şifremi unuttum diyenlerin bu yöntem dışında birkaç farklı yöntem kullanması da mümkündür.

ÖSYM Şifresi Nasıl Alınır?

ÖSYM başvuru işlemleri, sonuç görüntüleme, tercih, sınav takvimi ve sınav giriş belgesi alma gibi birçok işlem Aday İşlemleri Sistemi üzerinden yürütülmektedir. Ancak sisteme giriş şifresini unutulan adayların belirli adımları takip ederek yeni şifre almaları mümkündür. AİS üzerinden ‘’şifremi unuttum’ yazısına tıkladıktan sonra açılan ekranda belirlen bilgileri eksiksiz olarak doldurmanız şifre yenileme işlemleri için yeterli olacaktır.

Adayların yeni şifre almak için şu adımları izlemesi mümkündür:

  • Kimlik No Kontrol: C. kimlik numarası, güvenlik kodu.
  • Kimlik Bilgisi Kontrol: Seri no.
  • Güvenlik Sorusu Kontrol

Bu adımlar içinde özellikle birçok kişi güvenlik sorusu kısmında sorun yaşamaktadır. Güvenlik sorusunu hatırlamayan kullanıcıların diğer yöntemler ile sisteme giriş yapmaları gerekmektedir.

ÖSYM Şifremi Unuttum Güvenlik Sorusu Yok Ne Yapmalıyım?

ÖSYM şifremi unuttum güvenlik sorusu yok diyen adaylar ise sayfanın sağ üst köşesinde yer alan e – Devlet ile giriş yap seçeneğini tıkladıktan sonra, T.C. kimlik numarası, e – Devlet şifresi ile ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’ne giriş yapmaları sağlanır. Sisteme giriş yaptıktan sonra kimlik bilgileri ve şifre işlemlerini güncelleyerek sorunsuz bir şekilde yeniden sisteme kendi belirleyeceğiniz AİS şifreniz ile erişim sağlayabilirsiniz.

Kimlik bilgileri ile güvenlik sorusu adımına kadar gelen kullanıcıların diğer yöntemleri kullanarak da şifre yenileme işlemlerini gerçekleştirememeleri halinde ÖSYM sınav merkezlerine giderek destek almaları önerilmektedir. ÖSYM giriş şifresini unuttum diyen her aday için benzer süreç işletilecektir.

ÖSYM Şifresini Unutanlar Ne Yapmalı?

ÖSYM şifresini unutanlar doğrudan ‘’ais.osym.gov’’ adresine girerek şifre yenileme işlemlerini gerçekleştirebilirler. Kısa süre içinde kimlik bilgilerinizi kullanarak adayların ücretsiz olarak şifre değiştirme adımlarını takip etmesi mümkündür. ÖSYM tarafından düzenlenecek tüm sınavlar için adayların mutlaka bu sistem şifresine sahip olması gerekmektedir. Aksi takdirde sınav başvuru, sınav sonuçları, sınav giriş yerleri ve tercihlere ilişkin hiçbir işlem yapılamamaktadır. ÖSYM şifresini unutanların elektronik ortam üzerinden şifre değiştirme işlemlerini kolayca tamamlamaları mümkündür.

ÖSYM Şifremi Unuttum e – Devlet ile Giriş Yapılır Mı?

E – Devlet ÖSYM giriş ekranı üzerinden sağ üst köşede yer almaktadır. Adayların sadece e – Devlet şifresini kullanarak da sisteme girmesi mümkündür. E – Devlet şifresi olmayan adaylar ise PTT’den e – Devlet şifrelerini alarak T.C. kimlik numarası ve şifreleri ile sisteme giriş yapabilirler. Bu sayede sorunsuz olarak Aday İşlemleri Sistemi’ne erişim sağlayarak ÖSYM sınavlarına ilişkin tüm işlemlerin gerçekleştirilmesi sağlanır.

Türkiye genelinde düzenlenecek sınavlar ve diğer ÖSYM tarafından yapılacak tüm çalışmalar için adayların katılım sağlayabilmeleri için AİS’e giriş yapabiliyor olmaları gerekmektedir. Sisteme giremeyen adaylar herhangi bir başka şekilde sınav başvurularını yapamayacaklardır. ÖSYM giriş şifremi unuttum diyenler için elektronik ortam üzerinden kolay şifre değiştirme işlemleri sunulmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu