Nedir

Otobiyografi Nedir – Özellikleri Nelerdir? Ve Nasıl Yazılır?

Otobiyografi nedir konusunu bu içeriğimiz de anlatmaya çalışacağız bunun yanın da Otobiyografi özellikleri nelerdir ve Otobiyografi nasıl yazılır konuları hakkında da bilgi vereceğiz.

Otobiyografi Nedir?

Otobiyografi diğer adıyla öz yaşam öyküsü demektir. Kısa ve sade bir şekilde anlatmak gerekirse Yazarın kendi hayatını kaleme aldığı içeriklere otobiyografi denir.  Kişi, Yazar otobiyografisinde doğumundan otobiyografisini yazdığı zamana kadar hayatına dahil olan herkesi ve her şeyi de bu otobiyografisine yansıtır öznel bir yazı türü olarak görünüyor olsa da nesnel bir anlatım türüdür.

Otobiyografi Özellikleri Nelerdir?

Otobiyografinin en başta gelen özelliği yazarın doğduğu günden bu zamana kadar olan yaşantısını içermesidir. Genellikle yazarın yaşamı incelenir fakat otobiyografiyi, biyografiden ayıran en önemli nokta ise yazarın kendi hayatı ve aile hayatını da anlatır hatta incelemeler sırasında aile içerisinde ki kişilerde incelenir. Özet geçmek gerekirse özellik bakımından daha çok yazarın iç dünyasını kağıt kalem eşliğinde okurlarına aktarması diyebiliriz.

Otobiyografi Nasıl Yazılır?

Öncelikle otobiyografini yazmak isteyen birey kendisi ile barışık olması gerekli çünkü insanın kendisine karşı dürüst olabilmesi gerekli ve bu sayede otobiyografisini yazarken daha objektif olabilecektir ve bu sayede okurlarının gözünde daha inandırıcı olacaklardır bu inancı sağlamak için otobiyografiyi ek olarak resim ve belgelerle desteklemek daha sağlıklı olacaktır.

Anlatım türü olarak daha çok tekil şahıs ekleri kullanılacağı için ” okudum, geldim , evlendim yaptım … “ gibi bu tarz otobiyografiler de daha çok olaylar kronolojik ( zaman bilimi )  sıralamaya göre işlenecektir. Anlatım da anılar üzerine daha çok ağırlık verileceği için anı ile karıştırılabilir fakat anıda belli bir kronoloji olmaksızın karışık bir şekilde kesitler ele alınırken otobiyografide her şey sıralı şekilde kronolojik yapıya uygun bir biçimde anıya nazaran daha geniş olarak doğumdan otobiyografinin yazıldığı bir süreci ele alır.

 

Diğer içeriklerimizi okumak için Ana sayfamızı ziyaret edin.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu