Genel

Sürücü Belgesi (Ehliyet) Yenilemek İçin Yapmanız Gerekenler

 

Ehliyet yenileme harcı ödeme işlemleri dahil olmak üzere, süresi biten, kaybolan veya çalınan sürücü belgesinin yenilenmesi için birkaç basit adımın izlenmesi gerekmektedir. Günümüzde gelişen teknolojik altyapı sayesinde bu hizmetlerin de kısa süre içinde gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır. 6047 Karayolları Trafik Kanunu ilgili maddelerince eski tip sürücü belgelerinin geçerlilik süresi 31 Aralık 2022 tarihi itibariyle sona erecektir. Bu nedenle en kısa sürede eski tip belgelere sahip olanların yenileme işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Sürü belgesi yenilemek için yapmanız gerekenler ilk sırada nüfus müdürlüğünden randevu almak olacaktır.

Süresi Biten Ehliyet Nasıl Yenilenir?

Ehliyet yenileme e – Devlet üzerinden hızlı işlem yapılarak süreç başlatılabilir. Size en uygun ve yakın tarihi randevu alarak süreci başlatabilirsiniz. Ayrıca sürücü belgesi yenileme işlemleri için vatandaşların birçok belgeyi de bir araya getirmesi gerekecektir. Ehliyet yenileme veya ehliyet çıkarma işlemleri benzer olsa da temelde birçok farklılık görülebilir.

Ehliyet yenilemek için yapmanız gerekenler kısaca şu başlıklar altında toplanabilir:

  • Sağlık raporunun alınması.
  • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ilgili biriminden randevunun alınması.
  • Gerekli belgelerin eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanması.
  • Geçici sürücü belgesinin alınması.

Vatandaşların bu temel adımları takip ederek yenileme sürecini başlatmaları mümkündür. İlgili kanun kapsamında eski tip sürücü belgelerinin yenilenmesi için bilhassa aktif araç kullanan kişilerin yenileme işlemlerini en kısa sürede yapmaları gerekmektedir.

T.C. No ile E – Devletten Emekli Maaşı Sorgulama adlı yazımızı okumak için tıklayınız.

Nüfus Müdürlüğü Ehliyet Yenileme Randevusu Nasıl Alınır?

Nüfus Müdürlüğü ehliyet randevu sistemine internet üzerinden giriş yaparak uygun olduğunuz bir tarihe randevu alabilişiniz. Alo 199 veya e – Devlet üzerinden vatandaşların sürücü belgesi işlemleri için randevu taleplerini iletmeleri mümkündür. Randevu aldıktan sonra, aile hekiminize giderek sürücü olmaya engel bir sağlık sorunun olmadığına dair sağlık raporunun alınması gerekmektedir.

İster internet üzerinden ister telefon aracılığıyla sürücü belgesi yenilemek için yapmanız gerekenler arasında ilk sırada yer alan bu iki adımı rahatlıkla tamamlayabilirsiniz. Sonrasında ise gerekli belgeler ile randevu gününde ve saatinde yenileme işlemleri için ilgili nüfus müdürlüğünde hazır bulunmanız gerekmektedir.

Sürücü Belgesi Yenilemek İçin Hangi Belgeler İsteniyor?

Ehliyet yenilemek için gerekli evraklar arasında sağlık raporu ilk sırada yer alacaktır. Bunun yanı sıra daha birçok farklı belgeyi de hazırlamanız gerekir. Çoğu bilgi e – Devlet üzerinden kontrol edilebileceği için günümüzde süreç de bir hayli hızlanmıştır. Sürücü belgelerini yenilemek isteyen vatandaşların hazırlaması gereken evrak şu şekildedir:

  • Sağlık raporu.
  • Yenileme harcının ödendiğini gösteren dekont, makbuz.
  • Nüfus cüzdanı veya pasaport.
  • Adli sicil belgesi.
  • 1 adet biyometrik fotoğraf.
  • Kan grubu kartı.

Çoğu bilgiye internet üzerinden erişim sağlanabilmektedir. Ancak olası aksamaların yaşanmaması için söz konusu belgelerin sürücü belgesini yenilemek isteyen kişiler tarafından eksiksiz ve doğru bir şekilde bir araya getirilmesi gerekmektedir.

Geçici Sürücü Belgesi Nasıl Alınır?

Geçici sürücü belgesi sorgulama sayfası üzerinden vatandaşların e – Devlet üzerinden geçici sürücü belgesi almaları mümkündür. Ehliyet yenileme başvurusunun onaylanması halinde 15 gün boyunca geçerli olacak geçici sürücü belgesi ehliyet gelene kadar kullanılabilmektedir. Vatandaşların bu belgeye e – Devlet üzerinden, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Geçici Sürücü Belgesi Sorgulama ekranı üzerinden ulaşmaları mümkündür.

Yeni ehliyet teslim süresinin uzaması halinde yeni geçici sürücü belgesi de oluşturulabilmektedir. Sürücü belgesi yenilemek için yapmanız gerekenler ile kısa sürede süreci tamamlamanız mümkündür. Başvuru sonrasında ortalama bir hafta içinde sürücü belgeniz belirlediğiniz adrese teslim edilecektir. Çalınması veya kaybolması durumunda ise farklı adımlar izlenebilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu