Genel

T.C. No ile E – Devletten Emekli Maaşı Sorgulama

 

Emekli maaşı sorgulama işlemleri e – Devlet sayesinde kısa süre içinde yapılabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bünyesinde sigortalı olarak çalışan ve emekli olmak için yaş, prim, sigortalılık süresi gibi temel şartları sağlayan vatandaşlar emekli aylığı almaya hak kazanmaktadır. Tüm bu şartları sağlayan vatandaşlar SGK ilgili birimlerine dilekçe ile emeklilik başvurusunda bulunabilirler. Emeklilik başvurusu sonrasında SGK’dan gelecek yazı beklenmeden e – Devlet üzerinden vatandaşların T.C. kimlik numarası ile emeklilik durumunu sorgulamaları mümkündür.

Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülen emekliliğe dair hizmetler, e – Devlet üzerinden elektronik ortamdan sunulmaya başladığından beri birçok kişi için avantaj sağlamıştır. T.C. no ile E – Devletten emekli maaşı sorgulama adımlarını takip ederek 4A, 4B ve 4C emekli maaşı sorgulaması yapılabilir.

E – Devlet Emekli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

T.C. ile emekli maaşı sorgulama işlemlerinin yapmak için ilk olarak ‘’turkiye.gov’’ adresi üzerinden e – Devlet’e giriş yapılması gerekmektedir. Emekli maaşı sorgulama işlemleri için vatandaşların şu adımları izlemeleri mümkündür:

  • C. kimlik numarası ve e – Devlet şifresi ile sisteme giriş yapılır.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Emekli Aylık Bilgisi hizmeti arama kısmına yazılır.
  • 4A, 4B veya 4C Emekli Aylık Bilgisi içinden sigorta türüne göre uygun seçenek tıklanarak sorgulama yapılır.

Emekli Maaşının Bağlandığı Nasıl Sorgulanır?

e – Devlet girişi maaş sorgulama işlemlerinin dakikalar içinde gerçekleştirilmesine imkan vermektedir. Vatandaşların dahil oldukları sigortalılık türüne göre SSK, Bağ Kur, Emekli Sandığı emekli maaşı sorgulama işlemlerini yeni adıyla 4A, 4B, 4C başlığı altında yapmaları mümkündür. Emeklilik talebinde bulunduktan sonra SGK tarafından emekli maaşının bağlandığına dair yazı tarafınıza ulaşmaktadır. İlgili yazıda emekli maaşının alınabileceği tarih ve tutar ile emekli maaşının alınacağı banka belirtilmektedir.

Emekli maşının bağlanıp bağlanmadığını öğrenmek için bulunduğunuz yerdeki SGK il/ilçe müdürlüklerine giderek sorgulama işlemlerini yapmanız mümkündür. T.C. no ile e – Devletten emekli maaşı sorgulama işlemleri için yine SGK emeklilik hizmetleri arasında yer alan seçenekleri de kullanabilirsiniz.

Sürücü Belgesi (Ehliyet) Yenilemek İçin Yapmanız Gerekenler adlı yazımızı okumak için tıklayınız.

T.C. ile SSK, Bağ Kur ve Emekli Sandığı Emekli Maaşı Sorgulama

4A emekli maaşı sorgulama işlemleri için e – Devlette giriş yaptıktan sonra arama kısmına ‘’4A Emekli Aylık Bilgisi’’ yazarak işlem yapabilirsiniz. Aynı işlemler 4B ve 4C emekli aylıkları için de geçerlidir. Ayrıca emekli maaşı sorgulama işlemlerine ek olarak şu tip sorgulamaların yapılması da mümkündür:

  • Emekli Aylığı Kesintileri,
  • Hareketsiz ve Blokeli Emekli Maaşı Sorgulama
  • Emekli Aylık Bilgisi Belge Doğrulama vb.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emeklilik işlemlerine yönelik sayısız daha birçok hizmet sunulmaktadır. Vatandaşların e – Devlet girişi yaparak tüm bu hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanmaları mümkündür. Ayrıca SGK ile ilgili birçok işlemin de T.C. kimlik numarası ve e – Devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra kullanılması mümkündür. e – Devlet şifresi olmayan vatandaşların PTT işyerlerine giderek şifrelerini temin etmeleri mümkündür.

E – Devlet Emekli Maaşı Taşıma Nasıl Yapılır?

Emekli maaşı banka değişikliği işlemleri sonradan da e – Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Özellikle bankaların emekli maaşı promosyon ödemelerinin 3 yılda bir cazip oranlarla verilmesi bu süreçte emeklilerin maaşlarını taşımalarını teşvik etmiştir.

Emekli maaşını PTT veya diğer bankalara taşımak isteyen emekliler e – Devlet’e giriş yaptıktan sonra ‘’4A Banka ve Adres Değişikliği’’ sayfasından veya sigorta türüne göre 4B, 4C seçeneğini kullanarak taşıma onayı vermesi mümkündür. T.C. no ile e – Devletten emekli maaşı sorgulama ve taşıma dakikalar içinde yapılabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu