Genel

Tapu Harcı Hesaplama ve Sorgulama 2022

 

Tapu devir masrafı veya tapu harcı işlemleri gayrimenkul alım – satımı sırasında ortaya çıkan bir ödeme türüdür. Sadece tek sefer için ödenir ve gayrimenkulün tapuda belirtilen satış bedeli üzerinden hesaplanmaktadır. Vatandaşların tapu harcı sorgulama işlemleri ise e – Devlet üzerinden ilgili sayfaya erişim sağlayarak yapmaları mümkündür.

2022 yılı için vergi, harç ve cezaların belirlemesinde dikkate alınan yeniden değerleme oranına göre tapu harcı, tapuda beyan edilen taşınmazın satış bedeline göre herkes için farklılık gösterecektir. Tapu harcı hesaplama ve sorgulama işlemleri, birçok kurumun gelişen teknoloji sayesinde hizmetlerini elektronik ortama taşımaları ile çok daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu harcı hesaplama işlemleri için gayrimenkulün tapıda beyan edilen satış bedeli dikkate alınmaktadır. Hesaplama sırasında hem ilgili gayrimenkulü alan kişi hem de satıcı tarafından, konut fiyatının %2’si kadar, toplamda %4 olacak şekilde harç ödemesi yapılmaktadır. Burada dikkate alınan en öneli unsur ise tabuda beyan edilen evin satış değeri olacaktır.

Örnek bir hesaplama yapılacak olursa, tapuda alış – satış değeri olarak 300.000 TL olarak beyan edilen bir gayrimenkulün, %4 oranı üzerinden harç ödenmesi gerekecektir. Bu hesaplamaya göre ödenmesi gereken tapu harcı ise 12 bin TL olarak hesaplanabilir.

Tapu Harcı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu harcı sorgulama işlemleri için vatandaşların e – Devlet üzerinden hızlı işlem gerçekleştirmeleri mümkündür. Günümüzde birçok resmi işlemin ve hizmetin e – Devlet altyapısı ile sunulması sayesinde vatandaşların birçok avantaj elde etmeleri de sağlanmıştır. Vatandaşların e – Devlet üzerinden soğulama işlemlerini gerçekleştirmeleri için PTT’den e – Devlet şifrelerini almaları veya mevcut e – Devlet şifreleri ve T.C. kimlik numaralarını kullanarak sorgulama yapmaları mümkündür.

Tapu harcı hesaplama ve sorgulama işlemleri için e – Devlet üzerinden şu adımları takip ederek işlem yapılabilir:

  • C. kimlik numarası ve e – Devlet şifresi ile sisteme girilir.
  • Arama kısmına ‘’Tapu ve Kadastro Harç ve Döner Sermaye Sorgulama’’ yazılır.
  • Açılan ekranda, ‘’e – Tahsilat Seri Numarası’’ yazan bölümüne seri numarası yazılarak ‘’Sorgula’’ butonu ile işlem tamamlanır.

Sorgulama ekranı aynı zamanda ödeme ekranı da olduğu için ödeme işlemleri de e – Devlet üzerinden dakikalar içinde gerçekleştirilebilmektedir.

Tapu Harcı Ödeme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Tapu harcı ödeme işlemleri dakikalar içinde gerçekleştirilebilir. Hesaplama işlemleri sorasında tarafınıza düşen ödeme miktarını e – Devlet üzerinden sorgulama yaparak görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca sorgulama yapılan ekranda ‘’Döner Sermaye Ödeme’’ işlemleri de yapılabileceği için ‘’Şimdi Öde’’ butonunu tıklayarak ödeme sayfasına yönlendirilmeniz mümkündür.

Açılan ekran üzerinden ödeme yapmak için kredi veya banka kartı numarası ile diğer bilgileri girdikten sonra ‘’Ödeme Yap’’ butonu ile işlem tamamlanır. Telefona gönderilecek onay kodunun hemen ardından ödeme adımlarını tamamlayarak tapu harcının ödenme işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Tapu Masrafını Kim Öder?

Tapu masrafı aksi birin durum belirlenmediği sürece hem alıcı hem de satıcı tarafından eşit olarak ödenmektedir. Toplamda %4 olacak şekilde her iki tarafın da satışa konu olan ve tapuda beyan edilen gayrimenkulün satış değeri üzerinden hesaplanmaktadır. Alıcı ve satıcıların %2 olacak biçimde tapu masrafını hesaplanacak oran üzerinden ödemeleri gerekmektedir.

Satıcının eğer alıcıdan tüm tapu harcını da ödemesini talep etmesi ve alıcının bu durumu kabul etmesi durumunda sadece alıcı tarafından da tüm tapu harcının ödenmesi mümkündür. Tapu harcı hesaplama ve sorgulama işlemleri için e – Devlet üzerinden vatandaşların işlemlerini kolayca gerçekleştirmeleri ve masrafları ödemeleri mümkündür.

İlginizi Çekebilir:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu