Genel

Tazminat Hesaplama 2022

 

Tazminat hesaplama sırasında tazminata konu olan olayın niteliğine göre birçok farklı değişkenden ve tazminat düründen bahsetmek mümkündür. Günümüzde en çok trafik kazalarından doğan tazminatlar ve iş akdinin feshine bağlı olarak işveren ve çalışan arasında yaşanan uyuşmazlıklardan kaynaklanan tazminat türleri ilk sıralarda yer almaktadır. Manevi ve maddi olmak üzere temelde iki farklı tazminat türü tanımlanmaktadır.

Kazalara bağlı olarak alınacak tazminatlar kapsamında ölüm, yaralanma veya maddi hasara göre, kaza sonucu ortaya çıkan duruma göre dava süreci ve tazminat türü de değişiklik gösterecektir. Bu nedenle tazminat hesaplama 2022 yılında da birçok farklı değişkene göre yapılabilmektedir.

Trafik Kazası Tazimatı Nasıl Hesaplanır?

Trafik kazası tazminat hesaplama işlemlerinde temelde kişinin kaza sonrasında yaşadığı maluliyet oranı ve kazadaki kusuru dikkate alınarak yapılır. Hesaplama işlemlerinde yaş ve aylık gelir durumu da dikkate alınan bir diğer unsur olarak değerlendirilmektedir. Trafik kazalarında yaralanma, ölüm veya maddi hasar sonucu kusur oranlarına göre tazminat ödemeleri gerçekleştirilmektedir.

Bu konuda örnek bir hesaplama yapılacak olursa; kaza sonrasında %60 maluliyet, %20 kusur oranına sahip 30 yaşındaki bir kişi, aylık 3 bin lira gelire sahip olduğu düşünülürse, kusur oranı maaştan düşülerek elde edilen sonuç maluliyet miktarı ile çarpılarak bulunmaktadır. Bu ve benzeri değişkenler dikkate alınarak tazminat hesaplaması yapılabilir.

Manevi Tazimat Nasıl Hesaplanır?

Manevi tazminat hesaplama işlemlerinde yine birden fazla değişken dikkate alınır. Manevi tazminat davası, kişinin manevi yönden zarar gördüğü ve bu zarar bağlı mahkemeye başvurduğu davalardır. Örneğin bir trafik kazasında yakınını kaybeden kişi yaşadığı derin üzüntü ve keder nedeniyle manevi tazminat davası açabilir.

Sadece maddi unsurlara değil, kişinin yaşadığı manevi zararlara da bakılara ilgili mahkeme tarafından farklı değişkenler dikkate alınarak hesaplama işlemleri yapılacaktır. Manevi tazminat hesaplama 2022 yılında da tarafların kusur oranları, olayı ortaya çıkaran eylem, yaşadıkları mağduriyet gibi birçok değişken dikkate alınacaktır.

Maddi Tazminat Nasıl Hesaplanır?

Maddi tazminat hesaplama işlemleri yapılırken dikkate alınan temel unsur tazminata neden olan eylemin veya olayın niteliği, olayın yaşanmasına neden olan kişi veya kişilerin kusur oranları, yaşanan maddi zarar veya kayıp gibi temel unsurlar dikkate alınarak hesaplama yapılmaktadır. Maddi hasarlı trafik kazalarından örnek vermek gerekirse, kazaya neden olan sürücünün kusur oranına göre oluşan hasarın karşılanması gerekir.

Maddi tazminat davası açmak için hukuka aykırı bir eylem ya da işlem nedeniyle malvarlığında görülen eksilme, maddi hasarlar olması gerekir. Eğer bu eylemler sonucu maddi hasar ortaya çıkmamış ise manevi tazminat davası açılabilir. Her ikisi birlikte açılabileceği gibi ayrı ayrı da açılabilmektedir. Günümüzde Türk yargı sistemi içinde her iki dava kapsamında da farklı unsurlar dikkate alınarak tazminat hesaplama işlemleri yapılmaktadır. Her iki davanın da konusu itibariyle oldukça geniş bir alanda incelenmesi mümkündür.

Trafik Kazası Tazminat Davası Ne kadar Sürer?

Trafik kazası tazminatı için maddi hasar, ölüm veya yaralanma gibi kaza sonucu yaşanan durumun niteliğine bakılmalıdır. Trafik kazasında zarar gören kişinin zararı öğrendiği tarihten itibaren 2 yıl sonra ya da kaza gününden itibaren 10 yıla kadar işlem yapması gerekmektedir. Aksi halde zaman aşımı devreye girmektedir. Trafik kazalarından dolayı açılan tazminat davalarında süreler birçok farklı unsura göre değişecektir. Tarafların uzlaşamaması halinde 1 – 3 yıl gibi sürelerde bu davaların tamamlandığı görülmektedir. Tazminat hesaplama 2022 yılı itibariyle de davanın niteliği ve kusur oranları başta olmak üzere birçok değişkene göre hesaplanacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu