Genel

UYAP Vatandaş Portal Girişi

 

UYAP giriş işlemlerini yaparak vatandaşların hukuki pek çok farklı alanda bilgi sahibi olması ve işlem yapması sağlanmaktadır. Gelişen internet altyapısı ve teknolojiler sayesinde birçok kamu kurum ve kuruluşun hizmetleri de internet üzerinden e – Devlet aracılığıyla veya UYAP gibi bilişim sistemleri üzerinden sunulmaya başlamıştır. Türkiye genelinde tüm adli ve idari mahkemeler ile icara dairelerinde vatandaşların elektronik ortam üzerinden takip etmelerini sağlayan sistem olarak büyük kolaylık sağlamaktadır.

Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) üzerinden rahatlıkla vatandaşların birçok önemli konuda işlem yapmaları sağlanmıştır. Elektronik ortam üzerinden UYAP Vatandaş Portal girişi ile Adalet Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatlarının dijital ortama taşınmış tüm hizmetlerinden vatandaşların yararlanması sağlanmaktadır.

UYAP Portal Ne Demek, Ne İşe Yarar?

UYAP Vatandaş Portal kısaca Adalet Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatlarının, dijital ortama taşınmış halidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numarası bulunan bütün vatandaşların UYAP’a giriş yaparak bilgi edinme haklarını kullanmaları mümkündür. Vatandaşların yargı sistemine dijital ortamda daha hızlı erişimlerini, yargı hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanmalarını sağlamak adına faaliyet yürütmektedir. Ülke genelinde tüm adli ve idari yargı birimleri ile icra dairelerinde tarafın oldukları dava ve takiplere UYAP üzerinden erişim sağlamaları mümkündür.

UYAP ile başta yargı kurumlarının üzerindeki yoğunluğun azaltılması hedeflenirken vatandaşların çok daha kolay bir şekilde yargı süreçleri hakkında detaylı bilgi edinmeleri gerekmektedir.

UYAP Vatandaş ile Neler Yapılabilir?

UYAP dava sorgulama işlemlerinden hukuk davalarının açılmasına kadar birçok farklı işlem rahatça elektronik ortam üzerinden yapılabilmektedir. Bu sayede vatandaşların hukuki süreç hakkında detaylı bilgi almak ve süreç takibinden bulunmak için merkez veya taşra teşkilatlarına giderek vakit kaybetmelerine gerek kalmayacaktır.

UYAP Vatandaş Portal girişi ile vatandaşlar kısaca şu işlemleri yapabilirler:

 • Dosya sorgulama,
 • Hukuk davası açma,
 • Evrak doğrulama,
 • Duruşmaları takip etme,
 • Telefon numarası sorgulama yapılabilir.

UYAP Portal üzerinden tüm vatandaşların daha birçok farklı hizmetten yararlanması mümkündür. Kullanıma açılmasının ardından kısa sürede iş yükünün azalması ve vatandaşların daha kolay bilgiye ulaşmalarını sağlayan sistem ile farklı hizmetler gerçekleştirilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Tapu Harcı Hesaplama ve Sorgulama 2022

UYAP Vatandaş Portal Üzerinde Hangi Hizmetler Sunulur?

UYAP vatandaş dava açma hizmetinden daha birçok farklı hizmete kadar işlem yapmaları sağlanmaktadır. Vatandaşlar Türkiye genelinde idari ve hukuk mahkemelerine online olarak dava açabilmektedir. Sistem üzerinden sunulan diğer hizmetler ise şöyle özetlenebilir:

 • Adli ve idari davaların yurt içi ve yurt dışından elektronik ortamda takibi yapılabilir.
 • Dava dosyalarındaki adres bilgisinin güncellenmesi sağlanabilir.
 • Adli ve idari mahkemelere evrak gönderme, evrakın kimde olduğu bilgisinin takip edilmesi görüntülenebilir.
 • Yargı bilimleri iletişim bilgileri görüntülenebilir.
 • Açılacak davalar ve değişik iş davaları için ödeyecekleri harç bedelleri görülebilmektedir.
 • Yargıtay ve Danıştay’da bulunan dosyaların durumu sorgulanabilir.
 • Münhal noterliklere başvuru yapılabilmektedir.

UYAP üzerinden daha birçok farklı işlem gerçekleştirilebilmektedir. Bu sayede vatandaşların hukuk alanında süreç takibini kolayca yapmaları sağlanmaktadır.

UYAP Vatandaş Portal Girişi Nasıl Yapılır?

UYAP vatandaş e Devlet üzerinden sisteme erişim sağlanarak tüm hizmetler rahatlıkla kullanılabilmektedir. T.C. kimlik numarası ve e – Devlet şifresi ile sisteme erişim sağladıktan sonra ilgili ekran üzerinden her işlem rahatlıkla yapılabilmektedir.

E – Devlet girişinin yanı sıra E – İmza veya M – İmza Girişleri üzerinden sisteme erişim sağlamak mümkündür. UYAP Vatandaş Portal girişi yaptıktan sonra güncel olmayan bilgilerinizi sistem üzerinden güncelleyerek, taraf olduğunuz davalar konusunda olası karışıklıkların önüne geçilmesi ve güncel iletişim bilgileri üzerinden işlem yapılmasını UYAP üzerinden sağlayabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu