Genel

Vasiyetname Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Vasiyetname örneği incelendiğinde önemli ve hukuki niteliği olan bir belge olduğu görülmektedir. Miras bırakan kişilerin son isteklerinin ve sonraki dönemde mal paylaşımından doğacak sorunlar yaşanmaması açısında mal paylaşımlarının yaptıkları hukuki belgeler olarak tanımlanabilir. Ancak vasiyetname sadece maddi konuları içermemektedir. Zaman zaman manevi konularda da vasiyetname içinde birçok detaya yer verildiği görülmektedir. Vasiyetname hakkında bilmeniz gerekenler için özellikle vasiyetnamenin hukuki bir nitelik kazanmasını sağlayacak unsurların incelenmesi gerekmektedir.

Vasiyetname Nedir?

Vasiyetname hukuki olarak ölüme bağlı bir tasarruf olarak tanımlanabilir. Daha açık ve bilinen tanımıyla, kişinin ölümünden sonra geçerli olmak üzere bir ya da birden çok kişiye belirli bir mal bırakması ve ölümünden sonra yapılmasını istediği son arzularının belirtilmesi işlemidir. Türk Medeni Kanunu kapsamında üç tür vasiyetname bulunmaktadır.

  • El Yazılı Vasiyetname
  • Resmi Vasiyetname
  • Sözlü Vasiyetname

Sözlü vasiyetname diğerlerinden bazı yönleri ile ayrılmaktadır. Olağanüstü durumlarda gerçekleştirilebileceği kabul edilmiş ve istisnai bir ölüme bağlı tasarruftur. Ayrıca kanunlarımızda ortak vasiyetname düzenlemesi de kabul edilmemektedir.

Vasiyetname Şartları Nelerdir?

Vasiyetname şartları sağlanmadığı takdirde yasal geçerliliği olmayacaktır. Bu nedenle ilgili kanunlar kapsamında vasiyetname çeşidine göre belirli şartların sağlanması gerekmektedir. Vasiyetname düzenlemek için ilk aranacak şart kişinin on beş yaşından büyük olmasıdır. Bunun yanı sıra vasiyetname düzenlenmesi için aranacak diğer şartlar şunlardır:

  • Ayırt etme gücüne sahip olması gerekir.
  • Miras bırakanın şekil kuralları ile bazı uması gereken sınırlamalar bulunur.
  • Terekenin üzerinde sınırsız tasarruf hakkına sahip olunmaz.
  • Saklı paylı mirasçıların saklı paylarını ihlal etmeyecek şekilde vasiyetname düzenlenmelidir.
  • Türüne göre vasiyetname kanuna uygun şekilde hazırlanmalıdır.

Vasiyetname Nasıl Yazılır?

Bozulmayan vasiyetname hazırlamak için Medeni Kanun kapsamında belirlenen resmi, el yazılı veya sözlü vasiyetname türlerine göre tüm şartların sağlanması gerekmektedir. Resmi vasiyetname kapsamında ise iki farklı tür vasiyetname bulunur. Okunarak ve imzalanarak yapılan ve okunmadan ve imzalanmadan yapılan vasiyetnameler olarak değerlendirilmektedir. Resmi vasiyetname noterde veya sulh hukuk mahkemelerine başvurularak düzenlenebilmektedir.

Vasiyetname hakkında bilmeniz gerekenler bu yönüyle vasiyetname hazırlayacak kişi tarafından da bilinmelidir. Farklı vasiyetname türlerinin olması ve ilgili kanun kapsamında farklı şartlar ile tanımının yapılması nedeniyle, vasiyetnamenin hukuki nitelik kazanmasını sağlamak için ilgili tüm şartlara uyulması gerekmektedir. Kişinin el yazısı, imzası, tarih ve diğer resmiyet kazandıracak unsurlara dikkat etmesi önemlidir.

Noterde Vasiyetname İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Noterde vasiyetname için gerekli belgeler bulunmamaktadır. Kişi Medeni Kanun kapsamında sayılan vasiyetname için şekil şartlarına uyması ve şahitlere sahip olması halinde herhangi bir ek belgeye gerek kalmadan vasiyetname hazırlayabilmektedir. Ancak bazı durumlarda kişinin ayırt etme gücünün ve akıl sağlığının yerinde olup olmadığının belirlenmesi için bazı sağlık raporlarına ihtiyaç duyulabilir. Bunun dışında şekil şartını sağlayarak vasiyetname noterde hazırlanabilir.

Vasiyetname Kaç Yıl Geçerlidir?

Vasiyetname geçerlilik süresi kişinin ölümünden itibaren başlayarak, eğer vasiyetname içinde herhangi bir süre belirlenmişse geçerliliği için herhangi bir süreden bahsetmek mümkün değildir. Miras bırakan tarafından geri alınmadığı veya yeni bir vasiyetname düzenlenmediği takdirde geçerliliği devam edecektir.

Vasiyetname Yazmak İçin Kaç Yaşında Olmak Gerekir?

Vasiyetname yazmak için kanunlara göre en az 15 yaşında olmak gereklidir. Türk Medeni Kanunu 502’inci madde kapsamında ilgili şartlar belirlenmiştir. Burada önemli olan vasiyetname yazacak kişinin ayırt etme gücüne sahip olmasıdır. Vasiyetname hakkında bilmeniz gerekenler hakkında detaylar ilgili kanun maddeleri uyarınca belirlendiği için vatandaşların vasiyetname hazırlamadan önce, vasiyetnamenin hukuki geçerliliğinin olmasını sağlamak için tüm şartları sağladığından emin olması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu