Genel

VK Nedir, Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

 

VK.com sitesi ‘’Rusların Facebook’u’’ olarak da bilinen bir sosyal medya platformudur. Tıpkı Facebook’ta olduğu gibi kullanıcıların birbiri ile etkileşime girmeleri, sayfalarında video, resim, fotoğraf vb. paylaşımlarda bulunabildikleri köklü bir sosyal medya sitesidir. Kullanıcı dostu arayüzü sayesinde kısa sürede geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmıştır. Sadece Rusya’da değil dünyanın birçok farklı noktasında, özellikle SSCB etkisi atında kalan eski Demirperde ülkelerinde de (Arnavutluk, Bulgaristan, Çekoslovakya vb.) VK geniş bir kullanıcı kitlesine sahiptir.

2006 yılında kurulan ve günümüze kadar aktif olarak faaliyetlerine devam eden VK, 90’dan fazla dilde kullanılabilmektedir. Türkiye’de de birçok kişi tarafından VK kullanılmaktadır. VK şu an için dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olarak değerlendirilmektedir.

VK’nın Açılımı Nedir?

VK’nın açılımı Vkontakte olsa da kısa adıyla ‘’VK’’ olarak bilinmektedir. Merkezi Saint Petersburg’da bulunan bir Rus çevrim içi sosyal medya ve sosyal ağ hizmeti olarak aktif olarak günümüzde de çok sayıda kullanıcı tarafından kullanılmaktadır. Mail.ru Group’a ait VK’nın genel kullanıcı kitlesi Ruslardır. Kullanıcılar Facebook’ta olduğu gibi birbiri ile konuşabilir, grup kurabilir, etkinlik düzenleyebilir ve paylaşımda bulunabilirler. Ayrıca tarayıcı tabanlı birçok oyunun da platform üzerinden oynanması mümkündür.

2021 yılı itibariyle VK’nın 640 milyondan fazla kullanıcıya sahip olduğu bilinmektedir. Özellikle ABD ve Rusya arasında her alana görülen rekabet, VK ve Facebook arasında da görülmektedir. Bu yönüyle Facebook ile benzer çok sayıda özelliğe sahiptir.

VK Nasıl Bir Site?

VK nedir, ücretli mi gibi sorular alternatif sosyal medya platformlarını keşfetmek isteyen çok sayıda kişi tarafından merak ediliyor. Vkontakte (VK), Rusya’da popüler bir sosyal medya platformudur. 15 yılda fazla bir süredir faaliyetlerine aktif olarak devam eden platform, dünyanın en çok ziyaret edilen 14’üncü web sitesi olarak kayıtlara geçmiştir. Mesajlaşma, haberler, topluluklar, beğenme, paylaşma, özel mesaj gönderme, müzik, video, resim, fotoğraf vb. paylaşımlar, oyunlar ve daha birçok özeliği ile Facebook’a benzerliği ile dikkat çekmektedir. VK özellikle Rusya, Belarus, Kazakistan, Letonya gibi ülkelerde de çok sık ziyaret edilmektedir.

VK’ye Nasıl Üye Olunur?

VK üyelik işlemleri tamamen ücretsizdir. Siteye kayıt olmak için öncelikle mobil uygulama veya web sitesi üzerinden siteye erişim sağlamanız gerekmektedir. Açılan ekrandan ‘’Kayıt Ol’’ seçeneğini tıklayarak işleme başlayabilirsiniz. Kullanıcıların VK’ya üye olmaları için telefon numaralarını girmeleri yeterli olmaktadır.

VK’ya üye olmak için şu adımlar izlenir:

  • Kayıt ekranında yer alan kutucuğa telefon numarası girilir.
  • SMS onayı sonrasında üyelik bilgileri sayfasındaki bilgiler doldurulur.
  • Kayıt bilgileri girildikten sonra site içinde işlem yapılabilir.

Günümüzde hemen hemen tüm internet ve sosyal medya platformlarında olduğu gibi üyelik sırasında bilgileriniz talep edilecektir. Kısa süre içinde onay işlemlerini de tamamlayarak dünyanın en popüler sosyal medya uygulamalarından birine daha kayıt olabilirsiniz.

VK Nasıl Kullanılır?

VK kullanıcı yorumları sitenin kullanıcı dostu bir arayüze sahip olduğunu göstermektedir. İlk defa kayıt olan kullanıcılar Facebook ile benze bir kullanım özeliğine sahip olması nedeniyle yabancılık çekmeden platform üzerinde dilediği işlemi gerçekleştirebilecektir. Özellikle telif hakları konusunda bazı sorunların yaşanması bu siteye olan ilginin artmasına da neden olmuştur.

Müzik ve film gibi birçok içeriğin paylaşılması nedeniyle kullanıcılara cazip gelse de hukuki bazı sorunlarda yaşamıştır. Tipik bir sosyal medya uygulamasının kolay kullanıcı arayüzüne sahip olan VK ile kullanıcılar ister mobilden ister web arayüzü üzerinden işlem yapmaları mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu